אודות

שערי בית הכנסת ישרון במרכז ירושלים (ברח' המלך ג'ורג' 44 פינת שמואל הנגיד 30) פתוחים לרווחה ומזמינים כל יהודיה ויהודי להצטרף לתפילות ולעשרות שיעורי התורה המתקיימים במקום ברוב שעות היום מדי יום ביומו. ישרון מוכר כבית הכנסת האורתודוקסי-מודרני הראשון בירושלים ונוסח התפילה הוא אשכנז-הגר"א מיוםהיווסדו בשנת תרפ"ד (1923), כאשר רבה הראשי של ארץ ישראל הרב קוק זצ"ל העניק למייסדים את ספר התורה הראשון. אמרתו המפורסמת של הרב זצ"ל "הישן יתחדש והחדש יתקדש"שזורה כחוט השני בנשמתו של בית הכנסת, הקשור בקשר בל ינתק עם מורשתו של הרב. הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם מתפללים בישרון בימים הנוראים ובחגים, לצד מנהיגי היישוב של המדינה שבדרך שפקדו אותו בקביעות, ועד למנהיגים ואישי ציבור ידועים בימינו אלה.

אשר היינוביץ

חזן

החזן אשר היינוביץ מכהן בקודש בתפקיד שליח ציבור מזה ארבעים שנה, לאחר ניסיון קודם כחזן ברודזיה, דרום אפריקה ובריטניה והופעות בקונצרטים. החזן אשר היינוביץ עובר לפני התיבה בכל שבת וחג וסגנונו הייחודי מאופיין באינטימיות של בעל תפילה, עם פרקי חזנות קלסיים, בשילוב מנגינות מוכרות ועידוד שירה בציבור. את כל הטוב הזה נותן החזן בתפילות השבת כאשר תפילת שחרית מתחילה ב-08:15 ומסתיימת בדרך כלל ב-10:30.

המיוחדים של אשר היינוביץ:

  • קבלת שבת בסגנון קרליבך בכל ליל שבת מברכים
  • תפילות הימים הנוראים עם הרבה רגש ועם כל הנשמה
  • אירוח קונצרט חזנות ברמה בינלאומית ביום העצמאות בהשתתפות חזנים מהארץ ומחו"ל

חברי ועד הפועל של ישרון

טוני זק"ש

יו"ר ועד הפועל

גדליה שרייבר

סגן יו"ר ועד הפועל

נסים אביצור

חבר ועד הפועל

משה אלבה

חבר ועד הפועל

פרופ' מאיר גוטסמן

חבר ועד הפועל

דוד משה סאבו

חבר ועד הפועל

יששכר פולק

יששכר פולק מכהן בקודש בתפקיד מנכ"ל הסתדרות ישרון (ע"ר) מזה ח"י שנים. לאחר קבלת תואר "מוסמך למדעים בכלכלה וניהול" מאת הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל, רכש ניסיון כלכלי וניהולי במסגרת עבודתו באחד הבנקים הגדולים ובהמשך בניהול חברה ליבוא ושיווק. כמנכ"ל ישרון אחראי יששכר פולק לניהול הכלכלי והאדמיניסטרטיבי של כלל פעילות העמותה.

דיויד בראגר

דיויד בראגר מכהן בקודש בתפקיד אחראי בית הכנסת מזה שש עשרה שנה. את כישוריו הייחודיים לתפקיד ירש מאביו שכיהן בתפקיד שמש בית הכנסת, בגולדרס גריין בית המדרש (מונקס) בלונדון. באחריותו ארגון התפילות בבית הכנסת, מקומות לימים הנוראים, טיפוח הקשר עם חברי הקהילה והמתפללים, ארגון אירועים משפחתיים (בר מצוה, אירוסין, ברית מילה, שבע ברכות וכו') והפקת ליל הסדר הציבורי.

צרו קשר

ציבור המתפללים מורכב מ"ילדי ישרון" הותיקים שבגרו, בניהם, נכדיהם וניניהם, רבים אחרים שהצטרפו בינתיים, ומאורחי בתי המלון הנמצאים בסמוך. חזן בית הכנסת אשר היינוביץ עובר לפני התיבה בכל שבת וחג לשמחתם של אוהדיו הרבים בקהל המתפללים המגוון. קבלת שבת בסגנון קרליבך בכל שבת מברכים. מניין צעירי ישרון ותפילת ילדים בשבתות ובחגים, המנוהלים עצמאית ע"י הצעירים, מפיחים כאן משב רוח מרענןותוסס ומביאים טף והורים למניין כלבבם.

נשיא המדינה חיים הרצוג ז"ל שהשתף בתפילות בישרון פעמים רבות סיכם את רשמיו:"מקום שבו מפגינים מופת של סובלנות ואחוה, של אהבת ישראל ושאיפה לקרב רחוקים. מקום שבו מבליטים את הנאור והיפה בתורת ישראל. במקום זה שורה אווירה של אהבת ה', אהבת הבריות ואהבת המולדת. כאן הרוח האמיתית של תורת ישראל שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום."

לחובבי פנינים היסטוריים: 'הפעם הראשונה בבית הכנסת'
"בשלוש הלכתי לבית כנסת ישורון לשמוע תפילה, כאשר הבטחתי אתמול לרב מאיר ברלין. זו לי הפעם הראשונה בארץ ישראל שאני נוכח בבית הכנסת בשעת תפילה" (מתוך יומנו של דוד בן גוריון ז"ל). בן גוריון הגיע לבית הכנסת ישרון בט"ו בשבט תש"ט (14.2.1949) ביום כינוסה של 'המועצה המחוקקת' בירושלים, שעתידה להפוך ל'כנסת ישראל'. ראש הממשלה הראשון,שהגיע לבית הכנסת ישרון כשהוא חובש צילינדר שחור ומרשים, צעד לאחר סיום התפילה לבניין הסוכנות היהודית הסמוך, ופתח שם את הישיבה המרגשת.

הבסיס של ישרון:'שלוש הרגליים' והמסר החברתי
"שמעון הצדיק היה משיירי אנשי כנסת הגדולה. הוא היה אומר, על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, ועל העבודה, ועל גמילות חסדים." (מסכת אבות א', ב')

שלושת היסודות: תורה, עבודה, וגמילות החסדים, הוצבו כאן בשורה אחת, כשווים. הדבר מלמד על חשיבותו של כל אחד מהם בפני עצמו, אך גם על חשיבות החיבור ביניהם, כשלושת רגליו של העולם. כל אחד מן הדברים הוא בעל מעלה עצמית, אולם שמעון הצדיק משמיענו כאן שהעולם 'עומד' על שלושתם רק כשהם יחד.

נאמן למסר של חכמינו זכרונם לברכה 'כל ישראל ערבים זה בזה' בית הכנסת ישרון מיישם את גמילות החסדים ע"י תפעול קופת צדקה המעניקה תמיכות לנזקקים לרכישת מזון בסיסי ותרופות חיוניות ומארגנת למענם ליל סדר ציבורי באווירה משפחתית וחגיגית.